A Mecseki Bányászati Klaszter 2013. december 12.-én alakult meg azzal a céllal, hogy a bányászati tevékenység újraindításában, működtetésében és fejlesztésében érdekelt bányavállalkozások, állami, önkormányzati szervek, egyéni és társas vállalkozások, tudományos és oktatási intézmények és egyéb szervezetek hosszú távú és eredményes együttműködését elősegítése. Ezen felül a növekvő lakossági és ipari energiaigények, a másodlagos felhasználás alapanyag kielégítését szolgáló – a környezet védelmét is figyelembe vevő – kitermelés támogatásának elősegítése is a célok között szerepelt.
A klaszter keretein belül 2015 szeptemberében a Pécsi Tudományegyetem és Komló Város Önkormányzata között aláírt együttműködési megállapodás arra irányult, hogy a partnerek feltárják a mecseki szénvagyon alternatív felhasználásának lehetőségeit, különös figyelemmel az ún. tisztaszén-technológiák alkalmazhatóságára, tudományos kutatásokon és a jó gyakorlati példákon nyugvó megalapozott terveket és prognózisokat készítsenek, a szénvagyon hasznosítás hosszú távú, költséghatékony módszereire. Az együttműködés stratégiai célja olyan fenntartható, fejlődőképes iparág alapjainak megteremtése, amely integrálja mindazokat a tudományágakat, technológiákat, amelyek a tiszta szén technológiákkal összekapcsolt vagy összekapcsolható módon lehetővé teszik más erőforrások (pl. hulladékok, biomassza, megújuló erőforrások) innovatív, magas hozzáadott értéket eredményező hasznosítását, valamint a környezeti fenntarthatóságot piacképes módon támogató egyéb hatékony megoldásokat.
A tervezett megvalósítás módja egy olyan keretprogram kialakítása, mely alapján lehetővé válik az egyes konkrét feladatok megfogalmazása a legjobb szakértők, egyetemek, kutatóhelyek és vállalkozások bevonásával.
A klaszter és az együttműködés átfogó célja a szénbányászat és feldolgozás helyi adottságoknak megfelelő, gazdaságos és környezetkímélő technológiai láncának és az ehhez szükséges beruházások kialakításának előkészítése komplex módon, bemutatva a lehetséges pótlólagos előnyöket.