A dél-dunántúli Biotechnológiai Innovációs Bázis Klaszter kialakulását 5 kisvállalkozás együttműködése alapozta meg a 90-es években. A klaszter együttműködési megállapodását 2005. december 10-én írta alá 10 alapító tag, majd 2008-ban első alkalommal 16 taggal szerezte meg az akkreditált innovációs klaszter státuszt. A klaszter szakterülete az egészségipar-, orvosi biotechnológia, ezen belül az in vitro diagnosztikus (IVD) orvostechnikai eszközök fejlesztése, gyártása és forgalmazása.
A klasztertagok tevékenységük során törekszenek a minél teljesebb termékcsaládok hasznosításának megteremtésére. Az egyes termékek közötti magas szintű szinergiát a klaszter szintű együttműködés biztosítja. Az iparági hálózat keretében a hosszú távú cél a ritka betegségek megelőzésére, diagnosztizálására, kezelésére szolgáltatott úgynevezett árva termékek fejlesztése. A termékfejlesztések kifejezetten KKV orientáltak, melyhez a BIB Klaszter tagi összetétele tökéletesen igazodik.
A klaszter minőségi munkáját a kiemelkedő gazdasági eredményeket felmutató klasztertagok sikerei bizonyítják. Több új termék, termékcsalád fejlesztése sikerrel befejeződött, ezek belföldön és külföldön egyaránt keresett termékek közé tartoznak. A tagvállalatok 2012-es árbevétele meghaladta a 7,65 milliárd Ft-ot, a vállalati foglalkoztatottak száma pedig a 300 főt.
A klaszter tagjainak termékfejlesztésre vonatkozó terméktervei kulcsfontosságúak a jövőbeli fejlesztéseik tekintetében, melyek magukban foglalják az IVD immunhisztokémiai termékcsaládot; az IVD áramlási citometriás reagenseket és kiteket; az IVD immunszerológiai reagenseket és kiteket; az IVD laboratóriumi műszereket és fogyóeszközöket; a nagy teljesítőképességű összetett laboratóriumi szolgáltatásokat; az alternatív állat és in vitro kísérletes modelleket; a hasfali műtétek során alkalmazott beültethető szövet erősítő hálókat; a szervezetbe beültethető implantátumok szöveti integrációjának követéses vizsgálatára alkalmas IVD eszközöket; valamint az étrendkiegészítő termékek fejlesztését.