Dr Bódis József a Pécsi Tudományegyetem rektoraként pozitívan látja a városi K+F helyzet fejlődését. Véleménye szerint a Szentágothai János Kutatóközpont 2012-es átadásával nagyot lépett előre az Egyetem és a város, kézzel foghatóvá vált a kutatási területen a fejlődés, de azt is biztosnak tartja, hogy a gazdasági környezet nem tud ehhez egyik napról a másikra felfejlődni, ehhez hosszabb idő kell.
„Azt gondolom, hogy javuló tendenciát mutat ez a terület Pécsett, de még messze nem tartunk ott, ahol mindannyian – a város vezetése, az egyetem vezetése, a gazdasági szféra – tartani szeretne.” – vélekedik a rektor.
Ezért is fogalmazta meg a PTE stratégiai célkitűzései között az egyik legfontosabbként, hogy folyamatosan fejlesszék a környezetüket, infrastruktúrájukat, lehetőleg minél több uniós támogatást bevonva. E célkitűzésnek a közelmúltra tekintve is kézzel fogható eredményei vannak, hiszen a PTE jóvoltából átadták a teljes körűen felújított és új műszerekkel ellátott Janus Pannonius Klinikai Tömböt – közismert nevén a 400 ágyast -, elkészült és hamarosan átadásra kerül a Rehabilitációs Központ, épül az új Onkológiai Centrum, valamint napelemekkel láttak el több klinikai tömböt a költséghatékonyság növelése és a környezetvédelem jegyében. De nem csak az egészségügyi területen vannak ilyen jellegű ambíciói az Egyetem vezetésének és munkatársainak.
„Tekintettel arra, hogy töretlen a Pécsi Tudományegyetem képzései iránt az érdeklődés a külföldi hallgatók körében, így fontos, hogy az ő komfortérzetüket, oktatási környezetüket is folyamatosan fejlesszük, modernizáljuk. Egy közelmúltban a körükben végzett felmérés is azt igazolta: az oktatás színvonalával elégedettek, de az infrastruktúra – és ebbe a városi infrastruktúra is beleértendő – még hagy kívánnivalót maga után. Mindent megteszünk a várossal karöltve azért, hogy ezen a területen is előrelépjünk.” – meséli a rektor, aki úgy véli, hogy az Egyetemnek, mint felsőoktatási intézménynek, amely ráadásul a régió legnagyobb foglalkoztatója, az elsődleges feladatköre az oktatás, a kutatás és a gyógyítás. Természetesen ezen felül fontosnak tartják a vállalkozásfejlesztést is, de úgy gondolják, hogy erre megfelelő megoldásokkal szolgálnak az erre szakosodott intézmények, kamarák, akiknek az Egyetem lehetőségeihez mérten segíti munkáját.
Az Egyetem rektora úgy véli, hogy a vállalkozások, KKV-k tekintetében a klaszterekben való együttműködés egyre erőteljesebben megjelenik a régióban, és a Pécsi Tudományegyetem is kiveszi e klaszterekben a részét aktív tagként. Dr Bódis József úgy véli a duális képzés is nagyot lendített ezen a területen, hiszen a műszaki és informatikai karuk rövid idő alatt több mint ötven céggel kötött együttműködési megállapodást, hogy a duális képzésben minél több erős vállalkozás vehesse ki a részét, ami ráadásul mindenki számára előnyös dolog. A duális képzés keretein belül a hallgatók minőségi gyakorlati munkatapasztalatot szerezhetnek egy versenyszférában teljesítő cégnél, és a munkahelyet biztosító vállalkozás is hozzájuthat minőségi munkaerőhöz különösebb költségvonzat nélkül. Ez mindkét fél számára előnyös helyzetet teremt.
A PTE rektora úgy véli, hogy a nem csak a duális képzés kapcsán indult el együttműködés a szakmai szervezetek, a város és az Egyetem között. „Azt gondolom – és ebben egyetértünk polgármester úrral – hogy a városnak és az egyetemnek szimbiózisban kell élnie egymással. Ez másként nem is működhet! Közös érdekünk ugyanis, hogy egy szép városban, egy igazi kulturális központban tölthessék el hallgatóink az egyetemi éveiket, és jól érezzék itt magukat. Gondoljunk csak bele! Jelenleg mintegy 22 ezer hallgatója van a PTE-nek. Ha minden hallgatónk csak két ismerősének, rokonának, barátjának ajánlja figyelmébe városunkat, az már egy jelentős turisztikai erő.”
Ezen együttműködés megerősítését hivatott biztosítani a Tudás-park projekt is, melyben a PTE, a Kamara és a Város közös konzorciummal vesz részt. A projekt eredményeképpen a vállalkozók igényei és az egyetemen folyó magas színvonalú kutatói munka egymásra találhat, így a gazdaság és a társadalom számára egyaránt hasznos innovációk valósulhatnak meg.
Ezen innovációk piacosítása, befektetőknek történő értékesítése érdekében jött létre a PTE Pályázatmenedzsment és Innovációs Igazgatóság Kutatáshasznosítási és Technológia-transzfer Osztálya 10 évvel ezelőtt. Az Egyetemi vezetés az Osztály létrehozásával és munkájával próbálja tehermentesíteni a kutatók munkáját a befektetők, vagy egyéb tőke felkutatásától, mely az osztály tevékenységei között szerepel, csak úgy, mint a potenciálisan bevonható üzleti angyalok megkeresése. A rektor szerint nem egyszerű ez a feladat, de a közelmúlt tapasztalatai szerint jó úton haladnak.
Mindemellett nem ritka az elmúlt években az sem, hogy vállalkozások, befektetők keresik meg az egyetemet azzal, hogy fantáziát látnak egy-egy kutatásban, és szívesen működnének együtt bizonyos kutatócsoportokkal, karokkal. „Szerencsére egyre erősebb ezen a területen a Pécsi Tudományegyetem hírneve. Azt gondolom, hogy ebben van talán az egyik legnagyobb kiugrási lehetősége egyetemünknek: a kutatások hasznosításában. Ez a jövőnk záloga!” – mondja Dr Bódis József rektor, aki mind a Tudás-park projekt kapcsán létrejövő együttműködéseket és eredményeket, mind az Egyetemen belüli fejlesztéseket, fejlődési irányokat fontos, jövőbe mutató mérföldköveknek tartja a város és a régió fejlődése, fejlesztése szempontjából.