Prof. Dr Németh Péter, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának Immunológiai és Biológiai Intézetének professzora, melynek megalapítója és több mint 25 évig igazgatója volt, de korábban volt már az Orvostudományi Kar dékánja, illetve 2012-ben kimagasló színvonalú munkájáért kitüntették a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével is. Prof. Dr Németh Péter elkötelezett a pécsi egészségipar, azon belül is a biotechnológiai, az immunológiai és a gyógyszeripari fejlesztések irányában. Részt vett a Pólus program kialakításában, a Pécsi Egészségipari Innovációs Központ ZRt (későbbiekben PEIK) 2007-es felállításában, valamint jelenleg is aktívan segíti a Biotechnológiai Innovációs Bázis Akkreditált Innovációs Klaszter (későbbiekben BIB), valamint tagjainak munkáját.
„Véleményem szerint Pécsett minden alapfeltétele adott annak, hogy olyan vállalkozások, vállalatok alakuljanak, melyek nemzetközi színvonalon képesek például a gyógyszer- és a laboratóriumi diagnosztikum ipar területén kutatni és gyártani. Jelenleg a BIB Klaszter tagvállalatainak munkáiból összesen 27 reagens forog nemzetközi piacokon. Ezt a számot jelentősen meg lehet emelni külső tőkebefektetéssel.” – vélekedik a szakember.
Prof. Dr Németh Péter szerint a Pécsi Tudományegyetem Orvostudományi Karának tudásbázisát a Szentágothai János Kutatóközpont K+F infrastruktúrájával és tudományos hátterével, valamint a PEIK ZRt által nyújtott inkubációs és kutatás-hasznosítási tevékenységgel nemzetközi színvonalúvá lehet tenni, melyhez csupán működő tőkére lenne szükség.
„Az ipari parkban elhelyezkedő PEIK ZRt megfelelő infrastruktúrát és szellemi hátteret tud biztosítani olyan start-upok számára, melyek a gyógyszer és laboratóriumi diagnosztikum ipar, vagy a biotechnológia területén indítanak vállalkozói tevékenységet. Pécs város önkormányzata is maximálisan partner ebben, hiszen a PEIK ZRt-ben is megjelent többségi tulajdonosként, illetve támogatja az ide érkező vállalkozások letelepedését.”- meséli a kutató, aki az Igazgató Tanács elnökeként aktívan részt vesz a fejlesztési folyamatokban.
Véleménye szerint a Pécsi Tudományegyetem Orvostudományi Karának a K+F+I tevékenységén kívül is fontos gazdasági szerepe van a városban, hiszen jelenleg 54 országból közel 2500 nemzetközi diák tanul a padjaiban. Az angol nyelvű képzés közel 30 éve folyik és folyamatosan erősödik, míg a német nyelvű oktatás 2004 óta áll a külföldi hallgatók rendelkezésre.
„Pécsett a nemzetközi diákoknak köszönhetően jelentősen megnövekedhet a helyi szállásadó vállalkozások, kulturális- és vendéglátóhelyek forgalma, mely fontos bevételi lehetőség a városi gazdaságban.”
A szakember szerint a változatos kulturális környezetből érkező diákok a pécsi fejlesztési környezetben fontos új kutatási irányokat is kijelölhetnek, mely mind az Egyetem, mind a város szempontjából jelentősen befolyásolhatja a tudományos és gazdasági környezet alakulását. Prof. Dr Németh Péter szerint tehát az egészségipar, ezen belül a biotechnológia, gyógyszeripar és az immunológiai diagnosztikumok fejlesztése és gyártása továbbra is az egyik legjelentősebb kitörési pontját jelenti a helyi gazdaságnak és szereplőinek.