Dr Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara titkára szerint Magyarország gazdasági növekedésének, versenyképességének és az életminőség javításának egyik legfontosabb tényezője az innováció, amely átfogó gazdaság- és társadalompolitikai programot feltételez. „A magyar alkotó elme eddig volt, - és reméljük, a jövőben is megnyilvánuló - kreativitása világszerte ismert, ennek bizonyítéka Nobel díjasainkon túl az a számtalan felfedezés, találmány, eljárás, termék, amely megalapozta ezt a világhírt. Szellemi képességeink hazai és nemzetközi hasznosítása, a különleges, újdonságot hordozó termékek fejlesztésére irányuló innovációs tevékenység koncentrált megvalósítása olyan kitörési lehetőséget biztosíthat a magyar gazdaság számára, amely versenyképes termékek és eljárások kifejlesztésén és hazai gyártásán túl igen komoly szellemi export generálását is jelenti.”- vélekedik a szakember. Ez indokolja, hogy a gazdaság vállalkozóit tömörítő Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a PBKIK is elkötelezett támogatója az innovatív termékek és szolgáltatások fejlesztésének - különös tekintettel a KKV szektorra - amelyek jelentős mértékben járulnak hozzá a GDP növekedéséhez. A szakember véleménye szerint a hazai és baranyai, pécsi KFI támogató környezet elmarad a nyugat-európaitól, mely megnyilvánul a bürokrácia terheltségében, a KFI adókedvezmények alacsony volumenében és a KFI támogatások rendszerében is. Ennek ellensúlyozása érdekében vállalkozó barát környezet kialakítása a cél, amely környezet a helyi fejlesztési igényeket és javaslatokat támogatja. Ebben a folyamatban a Pécsi Tudományegyetem, mint kutató egyetem kitűnő alapot tud nyújtani a helyi KKV-k fejlesztési projektjeihez, de a helyi vállalkozásokkal még szorosabb gazdasági kapcsolat kiépítésére van szükség. Dr Síkfői Tamás ebben a folyamatban látja a kamara egyik legfontosabb partneri szerepét, mely jelenleg a helyi KKV-k és a PTE együttműködésének szervezésében már megvalósul.
A helyi vállalkozások fejlesztése, támogatása azonban ebben a tevékenységben nem merül ki a kamara részéről. „A feladat összetett. Folyamatosan mérjük és vizsgáljuk az igényeket. Az egyik legfontosabb feladatunk az innovációval kapcsolatos vállalati kultúra építése és fejlesztése. Fontos feladatunk a technológiai fejlesztési folyamatok hasznosítási lehetőségeinek segítése, nemzetközi láthatóság teremtése. Iparjogvédelmi központunk évente 150 ügyfélnek végez szolgáltatási tevékenységet. Fejlesztési fórumot működtetünk, ahol a KKV-k nemcsak igényeiket fogalmazzák meg, de együttműködési lehetőségeiket is bemutatják. Három különböző nemzetközi innovációs audit rendszert működtetünk, amelyek feltérképezve az adottságokat és lehetőségeket segítik a fejlesztési folyamatok dinamizálását. Technológia transzfer folyamatokban a helyi vállalkozások kapacitásait és igényeit is a PTE felé irányítjuk, helyben tartva a fejlesztési potenciált. KKV fejlesztési terveket elemzünk és azokat a Pólus program ágazati irányainak megfelelően szervezzük, forráslehetőségeket is szervezve. A klaszterekben ösztönözzük a KKV együttműködéseket és nagy fejlesztési projektek meghatározását. A kamara a gazdaság önkormányzata.” – foglalja össze a szakember.
Dr Síkfői Tamás szerint a Kamara által biztosított szolgáltatások és támogatás mellett, Pécs és a megye, a tágan értelmezett régió ideális központja 50-300 főt foglalkoztató ipari vállalkozásoknak, vállalatoknak. Véleménye szerint a logisztika és közlekedési rendszer, a munkaerő, a gazdasági és társadalmi környezet egyre alkalmasabb fogadásukra. A gazdasági és oktatási szféra együttműködése olyan támogató környezetet jelent, amelyben a beszállítói kapacitások, az informatikai tudás, az oktatási és képzési kapacitás egyaránt magas minőségben jelenik meg. A Kamara a vállalkozói igényeket folyamatosan méri, és ennek megfelelően alakítja a kamarai stratégiai mátrixot és tevékenységeit, ezzel is segítve a helyi gazdasági környezet megfelelő kialakítását.
A szakember szerint a város, Pécs önkormányzata is mára hivatalosan a gazdaságfejlesztést tette stratégiai céljainak fókuszába. Ez nagyon fontos, hisz nincs sem fejlett kultúra, sem fejlett intézményi, egészségügyi és oktatási rendszer megfelelő gazdasági alapok nélkül. „Az irány jó, az út nagyon hosszú még a célig. Csíráznak azok az együttműködések is helyben, amelyek sikeressé tették a prosperáló magyar városokat.”- vélekedik Dr Síkfői Tamás.
A város vezetésén kívül, Dr Síkfői Tamás fontosnak tartja a Pécsi Tudományegyetem vezetésével való együttműködést, szakmai kapcsolatot. A helyi vállalkozások érdekeinek és tevékenységének megfelelően a Kamara a Műszaki és Informatikai, valamint a Közgazdaságtudományi Karral tartja a legszorosabb, napi kapcsolat, amely fejlesztési projektekben (Simonyi Export projektek) és a duális képzési rendszer fejlesztésében mutatkozik meg.
Összességében Dr Síkfői Tamás úgy látja, hogy a helyi döntéshozók, szakmai és politikai szereplők elvben érdek-azonos közösséget alkotnak. Ugyanakkor kompetenciáik mentén szükséges volna az operatív és stratégiai folyamatokat hatékonyabban, erősebb koordinációval szervezni. A szakember Széchenyit idézi a helyzet illusztrálására „Egy olyan országban, melyben oly csekély a közösségi szellem, mint a mienkben, ahol mindenki csak magával törődik, és a közre nem gondol, véleményem szerint valamilyen egyesítés kezdete lényeges haszonnal jár: mert több embernek olyan vállalkozás is könnyű, mely a magánosnak egyszerűen lehetetlen marad.”- Széchenyi.
A Kamara nem csupán a vállalkozásoknak történő szakmai tanácsadással és szolgáltatásokkal, partnerkapcsolatokkal segíti a vállalkozásfejlesztést, hiszen 3,5 éve megkezdte befektetés ösztönzéssel kapcsolatos szakmai munkáját is. Ennek első lépéseként azonosították lehetőségeiket és kapacitásaikat, melyek eredményeként született elemző dokumentumokat angol és német nyelven elérhetővé tették a www.pecseconomy.eu oldalon, amely a helyi befektetés ösztönzés egyik szakmai központjává vált. Vizuális dokumentumokat készítettek, amelyek konkrét befektetés-ösztönzési munkában is használhatóak, így PREZI Pécsről, videó filmek a helyi gazdaságról és klaszterekről. Ilyen típusú munkáikat nemcsak Pécs, de Baranya megye más városaiban is folytatják, így a baranyai erőforrás térkép Siklós, Mohács, Szigetvár, Komló városok kapacitásait is tartalmazza. E befektetés-ösztönzési projektjük fontos része volt, hogy helyi, export tevékenységben jártas vállalkozásvezetők segítették a fejlesztési munkát és ők is az elkészült kiadványokkal utaznak már külföldre szakmai útjaik során. Ezek a vállalkozások ezáltal gazdasági nagykövetekké váltak.
A Kamara munkatársai is menedzselnek konkrét befektetői igényeket is, melynek legutóbbi jó példája egy svájci varroda speciális magas minőségű termékének helyben gyártásának leszervezése volt, amely egy helyi varroda számára jelent nagy szakmai munkát. „A befektető konkrét kérdésekkel érkezett és 3 napot töltött a megyében. A felkeresett cégeket közösen látogattuk és elemeztük a tapasztalatokat. A cég vezetőire remek benyomást tett a közlekedés az M6 autópálya, a helyi szakképzett munkaerő és a város természeti és épített öröksége is, szépsége. Szervezett munkával és precíz előkészítettséggel sikereket érhetünk el a befektetés-ösztönzés tevékenységben.”- meséli a szakember, akinek véleménye szerint jelenleg a gépiparhoz kapcsolódó befektetési megkeresések dominálnak a városban. Dr Síkfői Tamás szerint Pécs egy ideális választás azoknak a cégeknek, akik innovatív és rugalmas beszállítói környezetet, szakképzett munkaerőt, tapasztalt és elkötelezett vállalkozás támogató szakembereket-intézményeket keresnek. Ezen felül magánemberként úgy vélekedik, hogy Pécs a világ egyik legszebb városa. Kisváros, de nem kicsi, nyugodt, de nem unalmas. Kulturális kínálata egészen egyedülálló, a természeti környezet megunhatatlan. Egyetem színes és szinte minden képzési igényt kielégít, a megújult épített környezet európai minőségű. Véleménye szerint a városban mindenki megtalálhatja a személyes számítását gazdaságilag, társadalmilag és kulturálisan egyaránt.