Pécs jelenetős tradíciókkal rendelkezik az egészségipar területén, mely potenciált kihasználva a város a Dunántúl egészségügyi és egészségipari központjává vált az elmúlt évtizedekben. Az egészségipar folyamatos és rendkívül sokszínű fejlődésének lehetőségét a Pécsi Tudományegyetem jelenléte generálja, az elérhető kutatói infrastruktúrájával, a kimagasló K+F+I kapacitásával, valamint az egyetem padjaiból kilépő magasan kvalifikált diákokkal.
Fontos iparági tényező a város közvetlen közelében fellelhető termálvíz (Harkány, Sellye, Siklós) jelenléte is, mely a természetes hatóanyagok vizsgálati kutatását, népegészségügyi fejlesztéseket motivál. A Pécset körülölelő mezőgazdasági, erdészeti és borászati környezet pedig a magas hozzáadott értékkel bíró növényi hatóanyag vizsgálatok, valamint a funkcionális élelmiszerek kutatásának területeit erősítik.
A természet által nyújtotta lehetőségek mellett az egészségipar dominanciáját a város régióban betöltött egészségügyi szolgáltató szerepe is indokolja. Az általános ellátási feladatok biztosítása mellett, országosan kiemelkedő szakági ellátások is megtalálhatóak, melyeket nemzetközi színvonalú kutatási tevékenységgel támogatnak a Szentágothai János Kutató Központban működő helyi kutatócsoportok, az innovatív vállalkozások és klaszterek.
A fertőző betegségek és kezelési lehetőségük kutatásához szükséges infrastruktúra az analitika, a diagnosztika és a terápia szintjén is rendelkezésre áll, mely nem csupán az egyetemi K+F+I tevékenységeket segíti elő, hanem hozzájárul az országos megelőzési tevékenységek fejlesztéséhez is.
Az orvosi biotechnológiai kutatások megvalósulása több, nemzetközileg is elismert vállalkozás által is biztosított, melyek munkáját és lehetőségeit az egyetemi infrastruktúra és az egyetemi képzésből kiáramló magasan képzett orvos-kutatók jelenléte motivált és motivál. Az egyetemi biotechnológiai kutatócsoport mellett, e vállalkozások is részt vesznek gyógyszerkutatásokban, valamint in vitro diagnosztikus (IVD) orvostechnikai eszközök fejlesztésében, gyártásában és forgalmazásában. Az egyetem ezeken kívül különös hangsúlyt fektet a 3D sejtnyomtatásra, mesterséges szövetek kutatására, in vitro/in vivo állatmodellek fejlesztésre, valamint a mesterséges megtermékenyítésre. A biotechnológiai kutatások nagy részét a Biotechnológiai Innovációs Bázis Akkreditált Innovációs Klaszter fogja össze.
A gyógyszerkutatások és fejlesztések terén legnagyobb elismeréssel, a pécsi kutatóbázissal működő Culevit, valamint a pécsváradi gyártóbázissal üzemelő Pannonpharma rendelkeznek.
A biotechnológiai fejlesztésekhez hasonlóan a neorodegeneratív betegségek és kezelési lehetőségük kutatása, diagnosztikája, valamint terápiás lehetőségei is fontos elemei a pécsi egészségipari tevékenységeknek. E területen belül több sikeres biomarker kutatást folytattak már egyetemi kutatók és professzorok, melyek eredményeképpen piacosított termékek, start-up vállalkozások jöttek létre.
Külön kutatócsoport vizsgálja a nemzetközi trendekben is megjelent az „ageing” területét is, melyekhez kapcsolódóan a demencia kutatás és a demencia kezelésének vizsgálata tartozik a kiemelt egészségipari szakterületek közé. Ezekhez kapcsolódóan nem csupán egészségipari fejlesztések köthetőek, hanem számos egyéb iparági kutatás, kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozás városi jelenléte is szükséges.
Pécs leghíresebb egészségipari terméke a Nosiboo gyermek orrszívó, mely 2014-ben orvosi eszköz kategóriában elnyerte a világ egyik legrangosabb nemzetközi termékdíját, a Red Dot Design díjat.
A pécsi egészségipar gazdasági és társadalmi jelentőségét mutatja a városban már letelepedett és működő vállalkozások jelenléte is. A Pécsett jelenlévő egészségipari háttér kiváló alapot, partnerséget, beszállítói hálózatot biztosít az iparág bármely befektetője számára. A városban működő kutatóintézetek, cégek, start-upok nyitottak a partneri, beszállító, K+F partnerség és együttműködés irányába.
Az alábbi videó az elmúlt évek leginnovatívabb pécsi termékét a Nosiboo-t mutatja be: