Dél-Dunántúli Regionális Élelmiszer Innovációs Klaszter
A régióban élelmiszeripar területén működő vállalkozások összefogásának, fellépésének, megjelenésének előmozdítása érdekében a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara és a Kaposvári Egyetem 2011-ben 11 induló taggal megalapította a Dél-Dunántúli Regionális Élelmiszer Innovációs Klasztert. Az Induló Klaszter Pályázat elnyerését követő projekttevékenységek számos lehetőséget biztosítottak a klasztertagok hazai és nemzetközi szintű megjelenésére, benchmark tevékenység keretében nemcsak a jó gyakorlatok elsajátítása, de szoros nemzetközi kapcsolat kiépítése is megvalósult a Felső-Ausztriai Élelmiszer Klaszterrel.
A Klaszter, ahogy a neve is jelzi elsősorban élelmiszerrel foglalkozó vállalkozások csoportosulása. A tagok között iparkamara, pékségek, tejüzem és tejfeldolgozó vállalkozások, oktatási intézmény, innovációs ügynökség, informatikai vállalkozás, húsipari vállalkozás, baromfifeldolgozó, valamint halfeldolgozó vállalkozás is megtalálható.
A megfogalmazott célokban kiemelt szerepet kap az innovációra való törekvés, úgy, mint a Kaposvári Egyetem kutatási és labor kapacitásainak kiaknázása, és az ezen alapuló legújabb kutatási eredmények gyors beépülése és hasznosulása az élelmiszeriparban. A klasztertermékek piaci megjelenését támogatja az együttműködés által kidolgozott „Hazai ízek a Dél-Dunántúlról” védjegy. A védjegy alkalmazása a klaszter későbbi tervei között szerepel.
Az élelmiszerrel foglalkozó cégek legfőbb célja a klaszterbe lépéssel, hogy az élelmiszeripari kis- és középvállalatok érdekeltségét képviselve elősegítsék a klaszter tagjainak gazdasági erősödését, erősítsék pozíciójukat a piacon, továbbá növeljék érdekérvényesítő szerepüket.