A gépipar története és iparági hagyományai sok évtizedes tradícióval rendelkeznek. A Sopianae Gépgyár már az 1800-as évek végén több száz pécsi lakost foglalkoztatott, mely nem változott a gépgyár 1994-ben Hauni által történt megvásárlásával sem. A berendezés- és gépgyártás területén világvezető német tulajdonú cég jelenleg is a város egyik legnagyobb foglalkoztatója, jelentős gazdasági szereplője. Jelenléte számos kisebb gépipari vállalkozást vonzott a városba, munkaerőigénye jelentősen befolyásolta a szakképzési irányok fejlesztését is, csakúgy, mint a város másik meghatározó gépgyártó vállalata a Honsa.
Pécsett számos kiváló külföldi kapcsolattal rendelkező vállalat dolgozik a gépgyártás különböző területein, közülük kiemelkedik a Knorr Bremse egyik legnagyobb beszállítója aMatro Kft., és a kommunális gépjármű felépítmények és hidraulikus berendezések gyártásával, felújításával foglalkozóSeres Kft.A városban szintén kiterjedt nemzetközi kapcsolattal működik a biztonságtechnikai eszközök előállítását végzőStrauss-Metal Kft., valamint az elektrotechnikai gyártással területén egyedülálló eredményeket elérőKontakt Elektro Kft.is. A gépipari vállalatok közös platformjának létrehozása, valamint a közös piacra lepés érdekében alakult meg aGépipari Klaszter, mely teljes kép ad a Pécsett és a megyében jelenlévő gyártó cégek portfóliójáról. A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara jóvoltából jött létre a gépipari partnerkereső felület, mely mind a hazai, mind a külföldi vállalatok számára segítség a beszállítói hálózat kialakításában.
Az iparági potenciál és sokszínűség, valamint a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának és a városban található szakképzéseknek jelenléte garantálja a folyamatos fejlesztéseket és a hozzáadott érték teremtését. A szakképzési rendszerből évente kiáramló közel 600 tanuló, valamint az egyetemen elérhető gépész-, villamos- és környezetmérnök hallgatók, kutatók és kutatási infrastruktúra mind elemei a sikernek, a potenciális fejlesztési lehetőségek kiaknázásának.
A városban működő és K+F tevékenységet folytató vállalkozások és vállalatok szakmai kompetenciái alapján az iparágban elsősorban az autógyártás és a zöld energiával kapcsolatos projektek gépipari fejlesztései jelentenek potenciális kitörési, befektetési lehetőségeket. E területekhez kapcsolható az S3 stratégiában is definiált Smart citykereteiben a városi közlekedés igényeit kiszolgáló, elsősorban elektromos járműfejlesztés és gyártás. Valamelyest a környezetiparhoz is kapcsolódóan potenciális terület a 3D-stechnológia alkalmazási lehetőségeinek kutatása a prototípusok fejlesztésében és gyártásában, illetve a környezettudatos technológiák eredményeinek integrálása, valamint a termékfejlesztés is. A tüzelőanyagcellás berendezések fejlesztése és gyártása jelenleg is képviselteti magát az iparágon belül, de a nemzetközi trendek kimutatásai alapján szerepe jelentősen növelhető.
A városban dolgozók innovációs képességét és potenciálját jól mutatja a Pécsett előállított egyedi dizájnnal ellátottelektromos motor,melynek nyomatéka 150 Nm és egy töltéssel 200 kilómétert tud megtenni.
A város vezetése a helyi kamarával és az egyetemmel együttműködésben jelentős lépéseket tett és tesz a gépipar gazdasági szerepének további növekedése, befektetői lehetőségek megteremtése érdekében. Jelenleg is rendelkezésre állnak mindazon infrastrukturális, humán erőforrás és K+F kondíciók, melyek biztosíthatják az Ön vállalkozása számára is megfelelő egyedi és kiemelkedőfejlesztési közeget.
A város legnagyobb gépipari cégének működését legjobban a HAUNI helyi vezetőjének nyilatkozatából összeállított alábbi videó szemlélteti: