Egy város tőkevonzó képességét nemcsak a meglévő épített infrastruktúra elemei (mint a közlekedési kapcsolatok, ipartelepek, ingatlanok) határozzák meg, de legalább ilyen fontos tényező, hogy milyen, jellegében humán feltételek biztosítják a lehető legnagyobb hatásfokú megtérülést.
Pécs városa a humán környezet tekintetben Magyarország és a környező országok városai közül a legversenyképesebbek között van, hiszen az oktatási rendszere minden szintre kiterjed (a speciális szakiskoláktól a sokrétű PhD képzésig), a több évszázados múltra visszatekintő, de folyamatosan a gazdasági igényekhez igazodó képzési rendszere minden át- és továbbképzési igényt ki tud elégíteni. A képzési rendszerhez hasonlóan a városhoz és vonzáskörzetéhez kapcsolódó munkaerőpiac is növeli Pécs versenyképességét, hiszen minden betelepülni kívánó munkáltató számára megfelelő minőségű és mennyiségű alkalmazottat képes szinte azonnal biztosítani.
A fentiek alátámasztása érdekében az egyes almenüpontok részletesen, szemléltető ábrákkal mutatják be a tőkefogadás kedvező humánfeltételeit, itt alapvetően egy áttekintő képet szeretnénk adni az érdeklődőknek.
Az első és legfontosabb tényező a város sajátos képzési-munkaerőpiaci környezete: a relatíve magas munkanélküliség, azonnal elérhető munkaerőkínálatot jelent, ami önmagában nem képezne piaci előnyt, de Pécsett rendelkezésre áll egy olyan erős képzési szektor is, amely képes arra, hogy a munkaerőkínálatot a befektetői igények szerint képezze minden ágazatot érintően.
Akár hagyományos termelési-szolgáltatási struktúrákról, akár innovatív ágazatokról beszélünk, az alábbi modell jellemzői mentén szemléltethető a befektetői döntések támogatása: