Baranya megye az innovációs térben való elhelyezkedése alapján "tudás-régiónak" minősül, mely az egyetemi K+F ráfordítások dominanciáját, illetve az erre „települő” innovatív vállalkozások, nagyvállalatok jelenlétét igazolja.
Mindezt jól alátámasztja az a tény is, hogy a pécsi vállalkozások legnagyobb számban olyan iparágakban tevékenykednek, melyek egyetemi K+F kapcsolatot feltételeznek, illetve amelyekben kiemelt fontosságú az innovációs készség, a megfelelően biztosított és elérhető K+F infrastruktúra.
A gépipari vállalkozások közül megtalálhatóak autóipari beszállítói cégek, egyedi gépgyártók és alkatrészeket előállító innovatív vállalkozások is (pl. ide sorolható a Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter minden tagja), melyek az egyetem műszaki karával ápolnak szoros kutatási kapcsolatot. De a környezetiparról is elmondható, hogy jelentős innovációs potenciállal rendelkezik KKV-k terén, külön kiemelve itt aDél-Dunántúli Környezetipari Klasztert.
A „Tudás-Park” projekt keretében a helyi iparkamara, az egyetem és a helyi önkormányzat közreműködésével felmérésre kerültek a pécsi vállalkozások kutatási kapacitásai, így a helyi partnerségi kínálat folyamatosan bővül és egyre több információval tudunk a lehetséges befektetők rendelkezésére állni.
A gépipari cégeket, tevékenységüket, tudásukat, kapcsolódó kompetenciákat egy platformon jeleníti meg a kompetencia.pbkik.huweboldal, mely jelentős segítséget nyújthat a régióban fellelhető gépipari kapacitásokra vonatkozó kérdésekben.
A városban működő vállalatok innovatívságát több, mint 150 éve folyamatosan igazolja a Zsolnay Porcelánmanufaktúra, melynek munkásságát és évszázadokat átölelő újításait az alábbi videó mutatja be: