Az IT Services Hungary a „T” csoport tagjaként 2006 óta van jelen Magyarországon, úgynevezett „Shared Service Centerként” (továbbiakban SSC). 2012 óta hazánk és Pécs egyik legnagyobb ICT foglalkoztatója, országos szinten több mint 4000 fővel. Zalay Buda az IT Services Hungary pécsi telephelyének vezetője a cégcsoport 2012 nyarán történt helyi indítása óta. A fejlesztés kezdete óta részt vett a folyamatokban, így a helyszín kiválasztásában, a toborzásban, a helyi döntéshozókkal történt tárgyalásokban. Véleménye szerint Pécs adottságai kiválóak az SSC iparág szempontjából, melynek köszönhetően az IT Services Hungary (továbbiakban ITSH) is további fejlesztéseket tervez a városban.
„Az SSC iparágban számunkra legfontosabb szempont a nyelv-, valamint az informatikai ismeretek. Pécs mindenképpen kiemelkedő ilyen szempontból, hiszen egyrészt a régióban is található nagyszámú német közösség, másrészt az egyetem különböző karain is magas színvonalú és változatos nyelvi képzés folyik, valamint 3 karon is oktatnak különböző mélységű informatikai ismereteket. Ezekről a képzésekről olyan munkaerő áramlik ki, mely az ITSH számára tökéletesen alkalmas, illetve belsőleg tovább képezhető.”- mondja a szakértő.
A jelenleg is nagyfoglalkoztatónak számító cég hosszú távú együttműködéseket alakított ki a helyi gazdaság szereplőivel annak érdekében, hogy még több munkahelyet teremtsen és tovább fejlessze pécsi csoportját.
„A város vezetése már az első tárgyalások idejében is rendkívül együttműködő volt, segített a megfelelő ingatlan kiválasztásában, a munkaerő toborzásban, valamint a városi középiskolákkal való kapcsolatfelvételben is. Az ITSH ugyanis fontosnak tartja, hogy a fiatalok és szüleik mielőbb tájékozódhassanak pályaalternatívákról, így az SSC kínálta helyi lehetőségekről is. A helyi középiskolák közül ezért szoros kapcsolatban vagyunk azokkal, melyek magas színvonalú német nyelvi és nemzetiségi képzést folytatnak, ezekben az intézményekben folyamatosan tájékoztatjuk a szülőket és a gyermekeket a lehetőségekről.”
Az ITSH számára fontos döntési szempont volt a már említett idegen nyelvű közösségek jelenléte is, melyek nem csak Pécsre, hanem 100 km-es vonzáskörzetére is igen jellemzőek. Az innen érkező munkavállalóik nyelvismerete igen magas, informatikai képzésük pedig a szervezeten belül megoldható. A képzések terén a Kamara is fontos együttműködő partnere a vállalatnak, segíti a duális képzésben tett erőfeszítéseiket, illetve eszéki kapcsolatok kiépítésében is fontos szerepet játszott.
„Eszék közelsége munkaerő utánpótlás szempontjából fontos az ITSH számára, hiszen Pécshez nagyon hasonló adottságokkal bír, s belül van azon a 100 km-es körön, mely munkavállalói szempontból még vállalható távolságban van. Jelenleg is vannak horvát munkavállalóink, illetve amennyiben egy nagyobb fejlesztés kapcsán szükséges lesz, további alkalmazottak toborzását is tervezzük.” – mondja Zalay Buda, aki azonban elsősorban a pécsi munkaerő felvételére alapozná a fejlesztéseket.
A Pécsi Tudományegyetemmel 5 különböző együttműködésük van, melyek mindegyike a továbbfejlesztés irányába mutat. A „Train IT” programjukban egyetemi oktatók 3-4 héten keresztül oktatják a diákoknak az ITSH által elkészített tananyagot, melyet követően 2-3 hét belső képzést követően a megfelelően teljesítő hallgató munkalehetőséghez juthat.
Egy másik programjukban az ITSH szakemberei szakmai ismereti órákat tartanak az egyetemi oktatás keretein belül, melynek kereteiben felkeltik a diákok érdeklődését, s hasznos tudáselemekkel gazdagítják ismereteiket.
Harmadik együttműködésükben az ITSH garantált állásinterjút ajánl azon informatikai végzettséggel rendelkező egyetemi diákoknak, akik kurzusként felveszik és sikeresen teljesítik SAP, JAVA, vagy Test Akadémia képzéseik egyikét.
„Ezen bejáratott együttműködéseken kívül elkezdtük a duális képzés keretein belül kínálkozó lehetőségek felderítését, mely kapcsán jelenleg 4 hallgatót foglalkoztatunk. Illetve terveink szerint 2016 januárjától indul a Műszaki és Informatikai Karon az „ITSH tanszék” munkája, mely az alapképzésen kínál majd kreditpontért teljesíthető kurzusokat.” – meséli a szakember, akinek véleménye szerint ezek az egyetemi együttműködések nagyon fontosak a megfelelő munkaerő biztosításához.
A pécsi munkaerővel kapcsolatban teljesen pozitív tapasztalataik vannak a telephely vezetőjének, véleménye szerint a városlakók minőségi munkájuk, pozitív hozzáállásuk és munkaszeretetük által átlagon felül teljesítenek. Azt is fontosnak tartja, hogy mind munkavállalóik, mind a lakosság részéről azt tapasztalják, hogy az ITSH megítélése pozitív, örömmel fogadták jelenlétét és fejlesztéseit.
„Lokálpatriótaként és magánemberként elfogult vagyok a várossal szemben, élhetőnek és családbarátnak tartom. Üzletemberként pedig azt gondolom, Pécs sok szempontból optimális befektetési helyszínévé válhat akár gyártó, akár szolgáltató cégeknek. Gyártó cégek szempontjából ugyanis megfelelő minőségű szakemberek találhatóak a városban és vonzáskörzetében, valamint több olyan helyi vállalkozás, mely potenciális beszállítója is lehet egy gépipari, vagy akár egy gyógyszeripari cégnek. A szolgáltatói szektorhoz pedig az egyetem közelsége jelenti a megfelelő munkaerő biztosítását, melyet az ITSH is felismert.” – mondja Zalay Buda, aki pozitívan ítéli meg a jelenleg zajló gazdasági folyamatokat. Üdvözítőnek tartja az Egyetem, a Város és a Kamara szorosabb együttműködésének elindítását, mely véleménye szerint fontos fejlesztéseket mozdíthat elő, az ITSH-n kívül újabb befektetőket vonzhat városunkba.