A Kék Gazdaság Innovációs Klaszter 2011. február 9-én alapult, 2013 decemberében pedig már elnyerte a nemzetközi ESCA „Bronze Label” minősítést is. Jelenleg 22 belső tagot tömörít, melyek a dél-dunántúli régióban tevékenykedő KKV-k. A Klaszter a fenntarthatóság, különösen az energetika témakörére fókuszálva összefogja a térség különböző tudással és kompetenciával rendelkező vállalkozásait, akik közösen valósítják meg az energiahatékonyság modelljét. Ezen kívül 60 külső tag is csatlakozott hozzá, melyek között szerepelnek a régió tudásbázisát alkotó PTE, számos magánszemély, valamint aktív, a környezettudatosság irányában elkötelezett önkormányzatok.
A Klaszter azzal a céllal jött létre, hogy a tagságot képező vállalkozások kompetenciáit egyesítve olyan komplex szolgáltatásokat nyújtson elsősorban energetikával kapcsolatosan az állami és az üzleti szféra szereplőinek, melyek az ügyfél probléma-definiálásától, a helyzetelemzésen keresztül, a kivitelezésen, s a finanszírozás megszervezésén át egészen az utólagos minőségellenőrzésig magukban foglalják azokat a tevékenységelemeket, amik elengedhetetlenek egy teljes körű szolgáltatáshoz.
A klaszterszolgáltatások célja az ügyfelek számára elsősorban az energia-, s természeti erőforrás-hatékonyság növelés szavatolása, ami a település-, vagy épület üzemeltetése kapcsán költségcsökkenést eredményez. A Klaszter ezt a célt olyan komplex műszaki, szervezeti, gazdálkodási megoldásokkal kívánja elérni, melyek megfelelnek a jelenkor ökológiai-gazdasági fenntarthatósági követelményeinek.