A pécsi gazdasági környezet egyik legdominánsabban képviselt iparága a környezetipar. Pécsett és vonzáskörzetében számos cég, valamint innovatív vállalkozásokat tömörítő klaszter, illetve a Pécsi Tudományegyetem több kutatócsoportja, kutatója dolgozik ezen a területen.
A környezetiparon belül egy nemzetközi színvonalú kutatócsoport és számos vállalkozás foglalkozik a „smart city” kialakítását és üzemeltetését vizsgáló szakterületekkel, így az erőforrás hatékony technológiákkal, a kaszkád rendszerű energiahasznosítással, hulladékgazdálkodással és újrahasznosítással, a kék- és a zöld gazdaság összekapcsolódási lehetőségek kutatásával, valamint anyag- és energia hatékony épületekkel és infrastruktúrával.
A smart city koncepció mellet a környezetiparon belül szignifikáns kutatások folynak alkalmazott földtan területén is, számos vállalkozás és egy nemzetközileg is elismert klaszter is aktív gazdasági szereplője ennek az iparágnak. Az alkalmazott földtani és műszaki kutatások elsősorban energetikai és ipari felhasználási célzattal folynak a városunkban, melyek közül kiemelt területnek számít a tisztaszén technológia, a geotermikus energia, valamint a ritka földfémek kutatása.
A városban természetesen nem csak a kutatásokra, hanem a tényleges környezetipari projektek megvalósítására is számos kiváló, sőt egyedülálló példa van, ilyen a több, mint 300 önkormányzat bevonásával megvalósult Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási program, amelynek köszönhetően rekultivációra, a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésére, valamint új hulladékfeldolgozási rendszerek telepítésére került sor (a program bemutató videója a szöveg alján megtekinthető). Pécs város célja, hogy a megkezdett hulladékgazdálkodási folyamatot az elkövetkező években folytassa, és az összegyűjtött hulladékból energiát állítson elő. A 2015 októberében átadott biogáz erőműnek köszönhetően, a város szennyvíziszapból állít elő évi 4,4 millió kWh zöldenergiát. 2013 őszétől kezdve Pécs az első magyarországi nagyváros, amely távfűtésének 100%-át megújuló eredetű zöld energiából állítják elő, a hőerőműben kialakított biomassza erőműnek köszönhetően.
A fentiekből jól látható, hogy a város célja az, hogy energiaellátását minél nagyobb mértékben megújuló erőforrásokból valósítsa meg, ennek érdekében van folyamatban Pécs, Tüskésrét elnevezésű területén a 7 MW-os teljesítőképességű naperőmű létesítése.
Pécs és környékének bányászati múltjából adódóan a környezetipari terület egyik kiemelten képviselt helyi szakterülete a bányászati és ipari rekultiváció, területhasznosítás vizsgálata, ezen belül is a környezetfejlesztési irányok, mint például az energetika, a hulladékvíz kezelés, valamint a környezeti hatások monitoringja. A városban több olyan vállalkozás található, mely az egyetemi kutatócsoportokkal együtt dolgozva nemzetközi eredményeket ért el e területeken.
Végül, de nem utolsó sorban nem városi specifikumként, sokkal inkább a nemzetközi trendekhez való alkalmazkodásként a környezetiparon belül megjelentek a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást vizsgáló kutatási irányok, kutatócsoportok és kapcsolt vállalkozások is a régióban. Kiemelt területként említhető meg a komplex vízhasznosítási és zöldterületikutatások jelenléte, melyekhez nem csupán egyetemi partnerek kapcsolódnak, hanem a városi közműszolgáltatók is, mint például a Tettye Forrásház.
Jól látható, hogy Pécs város környezetipari kínálata milyen sokszínű, valamint, hogy a világpiac bármely szektorából érkező befektető könnyen találhat magának partnereket mind a letelepedéshez, mind az együttműködéshez.
A város kiemelt területként kezeli a környezetipart, valamint a kapcsolódó zöld világnézetet, ennek érdekében pályázott és pályázik Európa Zöld Főváros címére.