A Pécsi Tudományegyetem 9 kara nem csupán magas színvonalú oktatása miatt tölt be kulcsfontosságú szerepet Pécsett és a régióban, hanem az ahhoz kapcsolódó kutatási tevékenység és infrastruktúra, a kimagasló PhD képzés kínálta lehetőségek miatt is. Ez a professzionális környezet motiválja és motiválta azon kiemelkedő kutatókat, akik a tudománynak szentelik és szentelték életüket, tudósok, oktatók, professzorok és kutató szakemberek lettek.
A befektetés-ösztönzés vonatkozásában személyeket nem, de kutatói csoportokat részletesen is bemutatunk az alábbiakban, így Ön is mélyrehatóbban megismerheti az egyetemen folyó tudományos munkák irányát, részleteit:
A műszaki kutatásokban külön ki kell emelni a Műszaki és Informatikai Kart, ahol jelenleg is önálló kutatócsoportok működnek a virtuális mérőrendszerek és gépi érzékelés, számítógépes algebrai és dinamikus geometriai rendszerek, az ipari design, az innovatív építőipar, valamint alternatív energiahordozók és autóipari/gépipari fejlesztések terén.
A Szentágothai János Kutatóközpontban a tudományos közösségek 5 nagy tudományterület (Idegtudományi klaszter, Molekuláris biológia klaszter, Épületenergetika klaszter, Immunológia klaszter, Fizika-kémia klaszter) köré szerveződtek az alábbi kutatói csoportok kialakításával:
- Az Idegtudományi klaszteren belül szerveződött a Keringéskutató laboratórium, Molekuláris neuroendokrinológiai kutatócsoport, Neurobiológiai kutatócsoport, Magatartás élettani kutatócsoport, Strukturális neurobiológia kutatócsoport, Neuronális hálózatok kutatócsoport, Molekuláris farmakológia kutatócsoport, Neurotrauma kutatócsoport.
- A Molekuláris biológia klaszteren belül szerveződött a Funkcionális genomika kutatócsoport, Humángenetikai és farmakogenomikai kutatócsoport, Lab-on-a-Chip kutatócsoport, Mikrobiális biotechnológia kutatócsoport, Növénybiológiai kutatócsoport, Jelátviteli kutatócsoport, Virológiai kutatócsoport.
- Az Épületenergetikai klaszteren belül jött létre a Smart City Technologies kutatócsoport.
- Az Immunológia klaszteren belül jött létre a Nyirokszövet fejlődésbiológiai kutatócsoport, Reproduktív és tumor immunológiai kutatócsoport, Wnt jelátviteli kutatócsoport.
- A Fizikai-kémia klaszteren belül alakult meg a Légkörfizikai kutatócsoport, Analitikai kémia és geoanalitikai kutatócsoport, Funkcionális fejérjedinamika kutatócsoport, Zöldkémiai kutatócsoport, Nagy intenzitású terahertzes kutatócsoport és a Spektroszkópia kutatócsoport.
Bővebb leírásokat a kutatócsoportokról a itt találhat.
A jelenleg bemutatott kiemelt kutatói csoportokon kívül számos remek szakember dolgozik a Pécsi Tudományegyetem különböző karain, akik hazai és nemzetközi kutatásaikkal, projektjeikkel, K+F tevékenységükkel mind a pécsi gazdaság motorjainak tekinthetők. Már lezárult, vagy elindított kutatásaik, projektjeik mind hozzájárulnak a tudomány és az ipar kapcsolatának erősítéséhez.
A PTE kutatóiról, munkájukról többet megtudhat a kapcsolódó adatbázisban.
Az alábbi videókon keresztül emellett mélyrehatóbban megismerheti egy-egy terület elismert szakemberének munkásságát, annak gazdasági-társadalmi jelentőségét.