Radó István, szőlész-borász, a Radó Pince vezetője és a Pécsi Hegyközség elnöke. A Radó Pince egy igen hosszú múltra visszatekintő borászat, hiszen 1930-ban, Radó István dédapja, Radó Endre már foglalkozott a területen szőlőtermesztéssel és borkészítéssel. Noha a Pécsi borvidék meglehetősen nagy területen fekszik – Mozsgótól egészen Mohácsig – igazi pécsi borászatból meglehetősen kevés van, mondhatni a Radó Pince az egyetlen, melynek a szőlője, pincéje és a vállalkozása is pécsi illetőségű. Legfontosabb borai a cirfandli, a chardonnay, a zöldveltelini és a merlot.
Radó Istvánék emellett borkereskedéssel is foglalkoznak, a Kalamáris Borbisztró és Vinotékában megtalálhatók a Radó Pince kínálata mellett a Pannon Borrégió egyéb pincészeteinek a borai is. Borászként nagyra értékeli Pécset, ugyanis a borok iránti kereslet, és a kínálat szempontjából is kedvező a térség. Kínálat szempontjából kiemeli, hogy a Mecsek déli lankáin első osztályú szőlő-termőterületeken gazdálkodhat, mely nagyban hozzájárul ahhoz, hogy jó minőségű borokat készíthessen. A keresletet illetően pedig a városi és regionális borkultúra és borgasztronómia fejlődésének köszönhetően folyamatos növekedés észlelhető a borturizmusban és a helyi minőségi borfogyasztásban is.
Radó István fontosnak tartja a város szerepét is, hiszen a különböző pécsi, boros tematikájú programok, rendezvények, mint például a Vince nap, a Pécs Város Bora választás, vagy a Pécsi Pezsgő Borfesztivál megmozgatják mind a borászokat, mind a fogyasztókat. Az egyetem is aktívan részt vesz a bor világában, ők is minden évben megválasztják a Pécsi Tudományegyetem borát. A Radó Pince borai már több alkalommal is elnyerték e megtisztelő címet. Emellett, a jogi karon megrendezett borklubok és a közgazdasági karon helyet kapó borszeminárium is mutatja az egyetem elköteleződését a borkultúra népszerűsítése iránt. Továbbá szőlészeti, szakmai téren is tevékeny a PTE, hiszen a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetében rendezett metszési bemutatók, előadások, és tudományos évértékelések jelentős eseményeknek számítanak szakmai berkeken belül. A helyi Kamara tevékenységét is pozitívan értékeli, ugyanis pályázati kérdésekben, pályázatírásban több alkalommal is aktívan segítették a pincészetet.
Radó István a Pécsre érkező cégeknek azt tanácsolja, hogy szeressék a várost, mert mindent egybevetve ez egy fejlődő közeg, reménykeltő gazdasági környezettel és minél több új vállalkozás választja e várost, annál nagyobb fejlődés érhető el.
A városba látogató magánembereknek pedig azt javasolja, hogy csodálják meg Pécs építészeti és kulturális értékeit, mert ezek egyedülállóak az országban, és pihenésképpen térjenek be az egyik kiváló vendéglőbe, ahol egy finom étel és jó bor társaságában könnyen megy a feltöltődés.